Цистит — поширене захворювання сечостатевої системи. Воно зачіпає близько третини популяції, насамперед жінок. Багатьох дівчат лякали в дитинстві: не сиди на холодному, отримаєш цистит.
Звідки він насправді береться та чим загрожує? Як зрозуміти, що людині потрібне лікування циститу?
Визначення
Сечовий міхур складається із трьох шарів тканини. Внутрішня сторона це слизова оболонка. Якщо там відбувається запалення, це називається циститом.
Головною ознакою захворювання є часті пориви до випорожнення сечового міхура. При цьому обсяги рідини, що виходить назовні, менше звичайного. Іноді сечовипускання важко контролювати. І найважливіше — воно супроводжується хворобливими відчуттями ріжучого характеру. Тобто людина постійно бігає в туалет, видавлює з себе зовсім небагато, але відчуває печіння, біль і дискомфорт в області статевих органів і тазу (як у моменти, коли намагається помочитися, так і без них). Іноді виникає загальне нездужання, типове для організму, в якому тривають запальні процеси: підвищується температура, все тіло болить. Також у сечі можуть виявлятись ненормальні субстанції – кров, гній, слизові включення.
Різновиди та причини
Гострий виникає без попередження. Структурних змін в органах сечостатевої системи немає.
Хронічний турбує протягом певного часу – близько 3 епізодів на рік. Самі симптоми можуть бути виражені слабше, ніж за гострого, іноді захворювання взагалі протікає без загострень (латентна форма).
Але зазвичай з хронічним циститом пов’язані якісь руйнування у відповідних органах, порушується їх функціонування чи структура, є ускладнення. Первинний цистит розвивається у здоровому сечовому міхурі. Вторинний є наслідком вже існуючої патології, наприклад, виникає на тлі простатиту, сечокам’яної хвороби.
Насамперед причиною циститу виступає проникнення небажаної мікрофлори. Таке захворювання називається інфекційним. Це можуть бути, наприклад, мікроорганізми, що населяють кишечник, або збудники ЗПС. Величезні чинники ризику — неправильне чи рідкісне підмивання, недотримання гігієни статевого життя.
При хімічному циститі запалення утворюється внаслідок впливу агресивних речовин. Неправильно доглядаючи статевих органів, людина може спровокувати його, якщо всередину потраплять якісь кошти. Однак найчастіше хворі отримують його під час хіміотерапії.
Травматичний цистит починається з механічного пошкодження, наприклад, медичних маніпуляцій (операції, введення катетера).
Переохолодження, загальне ослаблення організму, низький імунітет та стреси, набряки та порушення роботи кишечника не є першопричиною, але можуть допомогти розвитку циститу. Звертатися до лікаря обов’язково, оскільки запалення може торкнутися інших органів, перейти у небезпечні форми ниркових порушень, заважати організму своєчасно позбавлятися шкідливих речовин, викликати пухлини.